Koło Gospodyń Wiejskich "Kałuszyńskie smaki” w Kałuszynie powstało we wrześniu 2020 r. Rozpoczęło swoją działalność w bardzo trudnym momencie pandemii Covid19a i mimo wszystkich przeciwności udało im się rozwinąć działalność i na stale wpisać w życie Gminy Wieliszew i całego powiatu. Koło powstało na bazie aktywności mieszkańców, w szczególności w zakresie udziału w różnego rodzaju imprezach lokalnych. Kałuszyn jest znany jest z dobrej, naturalnej i zdrowej kuchni. W ramach swojej działalności Zarząd organizacji składa liczne wnioski projektowe . KGW „Kałuszyńskie smaki” stara się być sercem Kałuszyna oraz okolicznych miejscowości Gminy Wieliszew. Realizuje projekty społeczne, edukacyjne, profilaktyczne, zdrowotne oraz ekologiczne. Dzięki zaangażowaniu Zarządu udało się pozyskać środki na doposażenie Remizy OSP w sprzęt szkoleniowy w postaci rzutnika, elektrycznego ekranu oraz laptopa jak również zakupić profesjonalny namiot gastronomiczny.W październiku 2020 r. rozpoczęło realizację projektu „Pełną piersią” – kampania informacyjna na rzecz poprawy jakości powietrza, dofinansowanego przez Stowarzyszenie Polski Alarm Smogowy ze środków Clean Air Fund. Koło zakończyło też realizację projektu „Mamy moc!” dofinansowanego z programu „Skrzydła dla mamy” Fundacji BGK im. J.K Steczkowskiego. Jego celem była aktywizacja społeczna i zawodowa mam, dla których przygotowana została ciekawa oferta szkoleniowa oraz spotkania dietetykiem i wizażystą. Koło pragnie być punktem aktywizującym nie tylko mieszkańców Kałuszyna ale również innych mieszkańców okolicznych miejscowości Gminy Wieliszew. Koło działa na rzecz wzmocnienia procesów integracji, gdyż w rejonie obserwuje się w ostatnich latach bardzo szybki napływ ludności z dużych miast. Koło chce dla nich stworzyć atrakcyjną ofertę, która pomoże im zintegrować się z rejonem, który wybrali do życia. Chciałoby realizować warsztaty, spotkania tematyczne np. z zakresu profilaktyki zdrowia.
Członkowie Koła bardzo chętnie angażują się też w działalność charytatywną. W grudniu 2020 r. i 2021 r. tradycyjnie spotkali się przed Wigilią na wspólnym gotowaniu oraz lepieniu pierogów. 15 zestawów wigilijnych zostało przekazanych dla samotnych seniorów do OPS w Wieliszewie. W maju i czerwcu 2021 r. uczestniczyli w dwóch ważnych imprezach- Pikniku charytatywno-ekologicznym dla Patryka oraz Turnieju dla Lei. Stoiska Koła cieszyły się ogromną popularnością, dzięki czemu udało się zebrać w zbiórkach spore kwoty pieniężne. W smutnych czasach pandemii zorganizowana została też w Kałuszynie skrzynka, do której dzieci wrzucały listy do Św. Mikołaja. W 2021 roku Koło zorganizowało „Kałuszyńskie Mikołajki”, na których zjawiło się prawie 350 mieszkańców, w tym 120 dzieci, które otrzymały przygotowane przez Koło a wręczone przez Mikołaja słodkie upominki. W pierwszych dniach marca 2022 roku członkowie Koła spotkali się na wspólnym lepieniu pierogów. Celem spotkania było zapewnienie wyżywienia dla uchodźców z Ukrainy, którzy zamieszkali w jednym z ośrodków gminnych w Komornicy. Efekt wspólnej pracy to prawie 1000 pierogów.
Koło zajęło pierwsze miejsce w konkursie „ Koła Gospodyń Wiejskich- wyjątkowe miejsca, wyjątkowi ludzie". W grudniu 2021 r. Koło znalazło się na liście dofinansowań LGD "Zalew Zegrzyński" w zakresie projektu "Zakołowani na kuchni -integracja poprzez wspólne gotowanie". Jeżeli to się uda, w jego ramach zostanie zakupiony duży pawilon gastronomiczny, w pełni wyposażany, który stanie się miejscem aktywności wnioskodawcy oraz mieszkańców Kałuszyna i okolicznych miejscowości.
Obecnie, realizujemy duży projekt Narodowego Instytutu Wolności w ramach programu NoweFio 2022 –„Kałuszyński stół pełen ciepła”-budowanie wspólnoty poprzez promowanie tradycyjnej kuchni. Projekt przewiduje m.in organizację wielu warsztatów kulinarnych, wydanie niskonakładowej publikacji, uruchomienie bloga kulinarnego oraz organizacje spotkań kulinarno-muzycznych -"DooKOŁA Świata- kulturalne wędrówki kulinarne Koła z mieszkańcami".
W dniu 3 września br. Koło reprezentowało Gminę Wieliszew i sołectwo Kałuszyn na XI Festiwalu Aktywności Społecznej i Kulturalnej Sołectw w Woli Kiełpińskiej, gdzie zajęło II miejsce w kategorii kuchni regionalnej oraz zdobyło pierwszą Nagrodę Publiczności.